top of page
  • Zdjęcie autoraIlona Wilk

W jaki sposób skutecznie reklamować się na portalu internetowym?


Od wielu lat byłam zwolenniczką budowania biznesu bazującego na bezpośrednich spotkaniach i relacjach. . Czasy jednak dynamicznie się zmieniają. Postępująca transformacja cyfrowa sprawiła, że coraz więcej osób reklamuje się w internecie. Stąd rozwój takich dziedzin jak digital marketing. Stale staramy się optymalizować kampanie reklamowe, precyzyjnie dobierać grupy klientów, a także dokładnie analizować statystyki, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt kampanii. W sieci dużo się piszę o tym, w jaki sposób reklamować się na facebooku, instagramie, ostatnio za pomocą TikToka. Nigdzie natomiast nie znalazłam informacji, jak skutecznie reklamować się na portalu internetowym.

Zawsze byłam sceptyczna reklamowaniu się na portalach. Cała masa treści, które się cały czas zmieniają. Masa banerów, wyskakujących reklam. Wszystko się zmieniło w momencie kiedy zaczęłam prowadzić portal internetowy, a potem rozwijać redakcje. Media, zwłaszcza te niezależne, są potęgą i w znacznym stopniu wpływają na zachowania konsumenckie. Odpowiednio sprofilowana kampania potrafią przynieść świetne efekty, które spełniają oczekiwania każdego, nawet bardzo wymagającego klienta. Co w takim razie należy zrobić, żeby nie przepalić budżetu a dobrze wykorzystać kampanię reklamową na portalu?

1. Zwracaj uwagę na statystyki

Portali internetowych jest bardzo wiele. Jak wybrać ten właściwy?

Są firmy, które wykupują reklamy na różnych portalach na próbę, żeby sprawdzić konwersję i zobaczyć co daje najlepsze rezultaty. Nie każdego jednak na to stać, a zwłaszcza początkujących firm, które wchodzą na rynek. Przy wybieraniu portalu, kieruj się statystykami. Poproś o dane z analitycsa, w dokumencie PDF. Najlepiej żeby były z całego roku, tak żebyś mógł sprawdzić tendencję wzrostową portalu. Najbardziej pożądane są serwisy generujące dużą liczbę unikatowych wyświetleń, nowoczesne, z długim stażem na rynku. Takie jednak bardzo często są przepełnione reklamami, dlatego też ciężej się przebić na nich ze swoją ofertą (chyba, że wybierasz rodzaj reklamy za kliki – o tym w dalszej części artykułu). Ze swojego doświadczenia wiem, że warto też inwestować w reklamę na portalach, które są tworzone, funkcjonują na rynku 3-4 miesiące. Pomimo mniejszej liczby odbiorców, niż przysłowiowi giganci, reklamuje się na nich mniejsza liczba firm, co jest przewagą. Dodatkowo ze względu na start na rynku, za kampanię można wynegocjować niższą cenę oraz dodatkowe świadczenia. Ponadto statystyki, nie są równie statystykom. Liczy się także….

2. Grupa odbiorców

Bardzo ważne jest określenie grupy odbiorców Twoich reklam. Czy chcesz dotrzeć do klienta końcowego, czy do biznesu. Portale biznesowe mają mniejsze statystyki, ale czytelnicy mogą stanowić Twój target. Tym samym kampania będzie bardziej efektywna i przyniesie Ci większy zysk. Wybierając portal poproś o dane demograficzne, które są dostępne w analityksie. Jeśli promujesz odzież, kosmetyki, zdecydowanie lepiej jest wykupić reklamę na portalu o dużym zasięgu skierowanym do konsumenta, chyba że chcesz dotrzeć do sklepów, drogerii – wówczas zainwestuj budżet w portal biznesowy.

3. Rodzaj reklamy

Portale mają szeroki zakres możliwości reklamowych. To jaką formę wybrać zależy od Twoich celów: czy posiadasz cele wizerunkowe, sprzedażowe, a może chcesz skierować ruch na stronę swojej firmy? Możliwości i sposobów rozliczeń jest wiele:

CPC – jest jednym z najczęstszych sposobów rozliczeń przy kampaniach na portalach internetowych. Model CPC w Google AdWords (cost per click – koszt za kliknięcie). W tym wypadku płaci się za każde kliknięcie w daną reklamę, nie za jej wyświetlenie. Ten rodzaj działań reklamowych sprawdza się w kampaniach sprzedażowych, a także nastawionych na zwiększenie ruchu na stronie. Taki rodzaj rozliczeń pozwala w łatwy sposób sprawdzić efektywność działań.

Reklama CPM, czyli cost per mille. W wypadku tego modelu płacimy za wyświetlenie reklamy przez tysiąc użytkowników. Najczęściej wybierana forma przez reklamodawców w kampaniach zasięgowych oraz wizerunkowych, które kładą nacisk na budowanie świadomości marki. Jeśli zdecydujesz się na tę formę reklamy, powinieneś koniecznie określić górną granicę jaką jesteś w stanie zapłacić za 1000 wyświetleń.

CPA (cost per action) – w przypadku tego modelu określasz na jakim działaniu wykonanym przez czytelnika najbardziej zależy Twojej firmie (budowanie bazy kontaktów, pobranie materiału promocyjnego, zapisania się na webinar). Możliwości jest wiele.

CPL (cost per lead) – podobna reklama do CPA, z tym że celem jest pozyskanie leadów – kontaktów osób zainteresowanych np. danym szkoleniem, zakupem produktu. W tym wypadku paci się za konkretny kontakt. Przy wyborze tej formy kampanii warto jest co jakiś czas sprawdzać efektywność, czy uzyskane leady są odpowiednio targetowane. Początkowo warto się umówić na kampanie próbną, żeby sprawdzić konwersję I uniknąć przepalonego budżetu.

CPS (cost per sale) – W tym przypadku reklamodawca ponosi opłatę, gdy użytkownik zakupi wybrany produkt lub usługę. Kampania często stosowana w e-commerce. Jest efektywna jednak jej koszt jest wysoki.

Z doświadczenia widzę, że portale internetowe świetnie się sprawdzają do celów wizerunkowych. Róznego rodzaju banery, logotypy w pasku partnerów w szanowanym portalu posiadają wartość. To nośniki, które pomimo tego, że się słabo klikają, budują świadomość marki. Czytelnik jeśli często styka się z daną reklamą, zapamiętuje ją. W momencie kiedy pojawi się u niego potrzeba zakupowa, instynktownie wejdzie na stronę firmy, niekoniecznie w chwili trwania kampanii. Lepiej się sprawdza lokowanie banerów w artykułach, które są clikbaitowe I trafiają do szerokiego grona odbiorców (te się częściej klika).

Innym nośnikiem są artykuły sponsorowane, które w zależności od treści, dają cele zarówno sprzedażowe, jak i wizerunkowe. Wielu reklamodawców robi jednak podstawowy błąd, przesyłając treść, która jest hymnem pochwalnym firmy. Takie materiały się nie klikają (mało osób w nie klika. Z góry wyglądają na sponsorowane). Pamiętaj, że konsumenci w Polsce są coraz bardziej świadomi. Są odporni na sztuczki – “ostatnich 10 miejsc”. Na portalach najbardziej się sprawdzają artykuły merytoryczne z lokowaniem produktu, z dyskretną reklamą banerową. Jeśli nie wiesz w jaki sposób stworzyć taki content, zainwestuj w artykuł natywny, napisany przez redaktora. Zapłacisz więcej, ale unikniesz ryzyka przepalenia budżetu.

Na wielu portalach są również niestandardowe formy reklamy, w postaci debaty z lokowaniem produktu, wykorzystaniu newslettera, badź mailingu, wystąpienie na youtube portalu, bądź wywiadu. Warto je rozważyć planując kampanię.

4. Cel kampanii

Tak jak wskazałam wcześniej, jest bardzo wiele nośników reklamowych oraz sposobów rozliczeń za kampanię. Aby wybrać najbardziej efektywną formę, musisz być świadomy jakie cele chcesz uzyskać, a także jakim budżetem dysponujesz. Oczywiście można skierować kampanie na różne cele, ale jestem zdania, że trzeba to robić w sposób świadomy. Wchodzisz na rynek z nowym produktem? Zainwestuj początkowo w cel wizerunkowy. Spraw przez działania, żeby jak najwięcej osób się o Tobie dowiedziało, usłyszało. Prędzej czy później przełoży się to także na sprzedaż. Pamiętaj jednak, że nie zbudujesz marki w 1 miesiąc. Są to często działania długofalowe. W takich przypadkach wiele portali stosuje pakiety okresowe. Warto w nie zainwestować. Ich koszt jest atrakcyjny w porównaniu ze swiadczeniami jednorazowymi, a efekt zdecydowanie lepszy.

5. Monitorowanie efektów I analiza statystyk

Rozpoczynając współpracę z portalem internetowym, jasno określ warunki współpracy. Redakcje mają różne standardy, dlatego wyjdź na przeciw i przedstaw oczekiwania. Jeśli rozpoczynasz współpracę długofalową poproś o raport działań po każdym miesiącu współpracy (statystyki, efekty). Mocno je analizuj I interweniuj jeśli nie jesteś zadwolony z działań. W przypadku banerów, logotypów, przesyłaj linki sledzące, tak żebyś sam mógł analizować wszystkie działania. Możesz prosić rownież o pomoc w ułożeniu harmonogramu publikacji. Ważne, żeby pieniądze które inwestujesz w kampanie były dobrze zainwestowane. Twoje zaangażowanie w proces ma również istotny wpływ na efektywność. Pamiętaj, że redakcjom zależy na relacjach I zadowoleniu klienta. Są wstanie zmodyfikować szereg działań, żebyś był zadowolony. Muszą jednak dostać od Ciebie feedback.

6. Zaangażowanie w kampanie – dobre praktyki

Efektywność kampanii możesz wzmocnić poprzez szereg podstawowych działań. Pamiętaj o podstawach:

- udostępniaj opublikowany artykuł na social mediach firmowych. Wiarygodne źródło podnosi prestiż firmy, mów o tym otwarcie,

- wszystkie działania zaplanuj w oparciu o komunikacje wewnętrzną firmy – za pomocą strony firmowej czy social mediów, np. Piszą o nas “…”

- Pamiętaj o umieszczaniu w artykułach odnośników do Twojej strony – to dobrze wpływa na pozycjonowanie,

- Przygotowując artykuł do publikacji zadbaj o clikbaitowy tytuł,

- Unikaj w tytule nazwy firmy – artykuł wygląda wówczas na sponsorowany, przez co nie klika się dobrze,

- Właściwie dobieraj zdjęcia – wpływają na wizerunek firmy, pamiętaj o tym,

- Podeprzyj treść cytatem eksperta, to wzmacnia wizerunek,

Inwestowanie w reklamy na portalach internetowych to w obecnych czasach przyszłość. Aby zrobić to skutecznie i nie przepalić budżetu, trzeba się do tego właściwie przygotować. Tak jest z każdą inwestycją. Statystyki są ważne, ale liczy się także prestiż portalu, treść, obsługa posprzedażowa. Redakcje walczą o efekty dla klienta, ponieważ zadowolona firma wraca, a także poleca usługi innym firmom. Istotne jednak jest to, żeby być osobą świadomą i wiedzieć w co się inwestuje, jak wzmocnić efekt i na co zwracać uwagę. Mam nadzieję, że pomogłam.

Zachęcam do dyskusji,

35 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page