top of page
  • Zdjęcie autoraIlona Wilk

Nad tymi 10 umiejętnościami pracuj jeśli chcesz otworzyć własny biznes


Moje dwa ostatnie artykuły spotkały się z Waszym dużym zainteresowaniem. Dostałam bardzo pozytywny feedback a także motywację do dalszych wpisów. Bycie młodym przedsiębiorcą, tak jak już wcześniej wspomniałam nie jest łatwe, a to dlatego, że nikt i nic nas do tego nie przygotowuje. Często uczymy się tego na własnych błędach. Możemy zbierać doświadczenia w pracach na etacie, czytać wiele książek, ale sytuacja i czas weryfikują swoje. Nigdy nie oceniaj i nie udzielaj rad innym, jeśli nie znajdujesz się na ich miejscu.
Poniżej przedstawiam Wam kilka ważnych umiejętności, które warto rozwinąć, jeśli chce się założyć swoją własną firmę.


1. Organizacja czasu pracy - to kluczowa umiejętność. Bycie multizadaniowym w tych czasach jest na wagę złota. Co więcej będzie jedną z najbardziej pożądanych umiejętności przyszłości. Żeby praca "na swoim" sprawnie szła, musisz nauczyć się zarządzać swoim czasem pracy. Nie sztuką jest pracować po 18 godzin dziennie (ja ten błąd wcześniej popełniałam). To wszystko opiera się na zasadzie kuli śnieżnej - więcej klientów, więcej obowiązków, chaos organizacyjny. Wcześniej wstajesz, później kładziesz się spać, jesteś przepracowany, nie cieszy Cię to co robisz. Miałam tak pracując na etacie. Prowadząc własny biznes, należy skoncentrować się na priorytetach. Jeśli myślisz, że uda Ci się zrobić wszystko - mylisz się. Zawsze będą momenty, kiedy nie starczy Ci czasu, dlatego korzystaj z narzędzi, które ułatwią Ci prace. Ustalaj priorytety i zabieraj się za najcięższe zadania na samym początku. Człowiek ma naturalną tendencje do realizacji mniejszych zadań, bo wie że najcięższe może być trudne. Zmień kolejność. Wiele rzeczy, które robimy być może jest niekoniecznych do realizacji danego projektu. Polecam książkę - "Zjedz tę żabę".


2. Stawianie granic - to coś z czym miałam ogromny problem zaczynając pierwsze kroki w biznesie. Pozwalałam pisać do siebie w różnych godzinach, realizować zadania ze statutem pilne - rzucając wszystkie pozostałe zadania. Podobnie mają młodzi przedsiębiorcy. Tak bardzo bałam się postawić granicę w obawie przed utratą klienta, że pozwalałam sobie na wszystko. Praca z psychoterapeutom pozwoliła mi powoli wychodzić ze strefy komfortu. Zaczęłam komunikować moje oczekiwania i stawiać jasne granice. I wiecie jaki jest tego efekt? Moi klienci to rozumieją, a także sami dbają o mój czas. Wypracowałam wolne weekendy a także sposób komunikacji. Wiem, że to przychodzi z ogromnym trudem, zwłaszcza gdy współpraca trawa długo i mamy sentyment do danych osób, ale trzeba zrozumieć, że jeśli my będziemy przepracowani - staniemy się nieefektywni. Nie sztuką jest pracować cały czas, tylko dawać z siebie maks, ale potrafić zachować balans (Uczy mnie tego teraz jeden z moich klientów).


3. Odporność na stres - uświadom sobie, że prowadząc własny biznes nigdy nie będzie z górki. Trzeba nauczyć się z tym żyć i traktować to jako wyzwanie, z którym dasz sobie rade. ile razy była taka sytuacja? Wielokrotnie napotykałeś na problemy - teraz też dasz rade, ponieważ jesteś bogatszy o doświadczenia. Pamiętaj, że w Naszym życiu zawsze będą sytuacje, na które nie będziemy mieli wpływu. Pandemia, zmiany podatkowe, wyższe składki za ZUS, ryzyko kolejnej fali koronawirusa - istny roller coster. Wypracuj sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami. W Twoim życiu przedsiębiorcy spotka Cię wiele stresujących rzeczy - znajdź "zdrowy" sposób na odreagowanie tego. Skup się na planie i rozwiązaniu. nie pozwól czynnikom stresogennym na przejęcie kontroli nad Tobą.


4. Sprzedaż - to jedna z najważniejszych umiejętności, którem musisz się nauczyć. Bez względu na to czy będziesz mieć zespół czy będzie jednoosobową firmą, musisz potrafić sprzedać swój produkt, bądź usługi. Współczesna sprzedaż się zmieniła. Klienci są wymagający oraz coraz bardziej świadomi. Cały proces przyśpieszyła pandemia, kiedy dwukrotnie jest oglądana każda złotówka. Nie musisz stosować wyszukanych trików sprzedażowych, ale warto się nauczyć kreować potrzeby u swojego potencjalnego klienta. Prowadząc rozmowę, nie myśl o tym, jak sprzedać i za ile, ale w jaki sposób możesz rozwiązać problemy klienta za pomocą swojej usługi.

Sprzedaż nie musi być tylko materialna. W ostatnim czasie zależało mi, żeby moja klientka pojawiła się w ważnym projekcie. Rozmawiając o tym z osobami decyzyjnymi, nie koncentrowałam się na tym aby jak najlepiej zarekomendować moją klientkę, tylko przedstawić im, w jaki sposób jej obecność pomoże wzmocnić wizerunek i stworzyć pozytywny PR. I wiecie co? Udało się! Sprzedaż powinna być inteligentna - nie trudna. To często gra słowna - każdy kawałek musi pasować do układanki tak aby obie strony były zadowolone.


5. Marketing - nawet jeśli tego nie lubisz, musisz nauczyć się wykorzystywać social media do promocji swojej firmy. Ostatnio oglądałam materiał o nawykach mentalnych przedsiębiorców. Przedstawiono ważną tezę. Nawet jakby nie wiem jak dobra i jakościowa była usługa, nie sprzeda się jeśli nie będzie się o tym mówić głośno. Niezwykle ważne są rekomendacje, ale żeby je mieć, musisz zdobyć pierwszych klientów. Żeby oni się pojawili, musisz pokazywać co możesz zaoferować.

Swój personal branding zaczęłam budować kilka lat temu, jeszcze kiedy byłam managerem klubów fitness. Szło mi bardzo ciężko, bo widziałam że spotyka się to z krytyką. Nie każdy widział sens takich działań. Dzięki temu, że pisałam na linkedin o swoich projektach i działaniach, szybko po odejściu z tamtej firmy, dostałam propozycję pracy jako Dyrektor Rozwoju Sieci.

Intensywne działanie w sieci nie jest czymś co lubię. Nie należę do osób bardzo pewnych siebie i nie zawsze dobrze radze sobie z krytyką. Wiem jednak, że tego typu działania są bardzo ważne i dają ogromne rezultaty. Jestem tego najlepszym przykładem. Jeśli spojrzycie na mojego Linkedina, zobaczycie staranną historię a także rekomendacje, o które zawsze się starałam.


6. Asertywność - prowadząc firmę, zawsze będziesz stykał się z porównywaniem z konkurencją, próbą zaniżenia ceny. To naturalny proces. Żyjemy w czasach konsumpcyjnych, w których walczy się ceną. Spróbuj być asertywny i nie zaniżać wartości Twoich usług. Takie informacje się szybko roznoszą po rynku. Zadaj sobie pytanie - w jaki sposób odbierasz szkolenia, które kosztują 49zł, a 2999zł? Wartość robi różnice, prawda? Dawaj wartość, jakość, nie zaniżaj swoich usług. Dobry produkt zawsze się obroni. Niejedna firma straciła bardzo dużo, chcąc oszczędzić.


7. Chłodna głowa - nigdy nie podejmuj ważnych decyzji w emocjach. Rozważ za i przeciw, zastanów się. Kiedy towarzyszą nam ciężkie emocje, idziemy za impulsem, co nie zawsze jest w zgodzie z nami, a przede wszystkim nie służy biznesowi. Lepiej na odpowiedź na trudny mail, daj sobie 2 dni, zamiast podjąć zła decyzje.


8. Delegowanie zadań - ufaj swoim pracownikom. Nie bój się delegować zadań. Pozwól zespołowi brać odpowiedzialność za projekty i realizacje. W pewnym momencie wraz z rozwojem firm, będzie to niezbędne. Nie jesteś w sanie zrobić wszystkiego perfekcyjnie. Wokół jest wiele osób, firm, którym możesz zlecić pewne procesy. Czasem zrobią je lepiej od Ciebie.


9. Zarządzanie budżetem - pracując na swoim będą momenty kiedy będziesz zarabiać mniej lub więcej. Pamiętaj o jasnym planie i mądrym zarządzaniu budżetem. Żaby rozwinąć biznes trzeba stale inwestować i podejmować decyzje w oparciu o przychody. Patrz na realne wpływy a nie na prognozy. Stawiaj jasne zasady kontrahentom odnośnie płatności. Uwierz da się wypracować pewne standardy.


10. Relacyjność - dbaj o dobre relacje z klientami. Fajnie się pracuje z ludźmi, których się lubi i z którymi ma się dobry kontakt. Nie wszystko w życiu musi być pod linijkę. Klienci Agencji Public Relations, którą prowadzę to fantastyczni ludzie i też przedsiębiorcy. Wszyscy odegrali ważne role w moim życiu. Dzięki nim mogłam rozwinąć firmę, zdobyłam nowych klientów a także uczę się przedsiębiorczości. Wiedzą jak ciężko jest zacząć, dlatego udzielają mi wielu rad, wskazówek, podpowiedzi, a nawet pomagają wypracować balans życiowy, doradzają odnośnie dofinansowań. Współpraca z nimi daje mi dużą przyjemność. Uwierzcie relacyjność to dobra cecha!


To tylko kilka umiejętności, które należy w sobie rozwinąć żeby mieć łatwiejszy start we własnym biznesie. Pamiętajcie, że każda działalność jest inna i zmienia się na danym etapie rozwoju. Moim zdaniem wiele firm traci przez zbyt szybki rozwój. Czasem trzeba się zatrzymać, sprawdzić stan zespołu, procesy, procedury i komunikacje. jeśli jest coś do usprawnienia - zróbmy to. Zauważycie, że zyskacie podwójnie.

28 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page