top of page
  • Zdjęcie autoraIlona Wilk

Marketing gabinetu stomatologicznego – jak zwrócić uwagę swoich Pacjentów?


Nawet najlepsza usługa czy produkt nie znajdą swoich nabywców bez odpowiedniego marketingu. Myli się jednak ten, kto sądzi, że do odpowiedniej promocji wystarczy kreatywna, nieszablonowa reklama. Marketing to cykl ściśle zaplanowanych działań, który wymaga odpowiedniego uporządkowania. Nie inaczej dzieje się w kwestii marketingu gabinetu stomatologicznego.


Na czym polega marketing?


Przytaczając definicję encyklopedyczną P. Kotlera, „marketing to proces planowania, realizacji koncepcji, ustalania ceny, promocji i dystrybucji [idei, dóbr i usług] w celu dokonania wymiany służącej osiągnięciu celów organizacji i jednostek”. Tłumacząc z ekonomicznego na polski: marketing ma za zadanie zaspokoić potrzeby nabywców przy jednoczesnym osiąganiu zysku sprzedawców. Przez wiele osób marketing utożsamiany jest z reklamą (np. banerem na wyszukiwarce Google, ulotką czy billboardem przy ulicy), lecz to błąd. Marketing to wieloetapowy i ściśle zaplanowany zbiór zadań, który wymaga obrania odpowiedniej strategii. Przykładem mogą być tutaj kawy: jedna będzie podkreślać delikatny smak, inna zwróci uwagę na moc działania, a jeszcze inna na atrakcyjną cenę. Skuteczność podjętych działań wykazuje się przy pomocy odpowiednich wskaźników analitycznych, jak również przez pragmatyczne obserwacje zwiększenia lub zmniejszenia zainteresowania daną usługą lub towarem.


Czym charakteryzuje się dobry marketing?


Aby stwierdzić, że dany marketing jest faktycznie przemyślany i ma szanse na powodzenie, należy upewnić się, że spełnione są następujące kwestie:

· Określona jest pula usług lub towarów, które podlegają promowaniu;

· Znane są mocne i słabe strony usług, które mogą się ujawnić wobec nabywcy;

· Zdefiniowana jest grupa docelowa, czyli profil odbiorcy masowego;

· Określone są persony, czyli przykładowe osoby korzystające z usługi lub towaru;

· Rozpoznane są potrzeby grupy, w obszarze której będziemy działać;

· Podjęto działania analityczne i obserwacje w celu promocji na danym rynku;

· Rozpoznano konkurencję i wiążące się z nią szanse oraz zagrożenia;

· Określono kanały komunikacyjne i wyselekcjonowano te, które będą używane;

· Przygotowano strategię komunikacyjną oraz ścieżkę postępowania;

· Zaplanowano budżet na działania oraz zdefiniowano oczekiwany zwrot;

Powyższe elementy powinny być mierzone tzw. kamieniami milowymi, które ściśle osadzono w ramach czasowych. Działanie „na wyczucie” lub – co gorsza „na chłopski rozum” nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Dobry marketingowiec jest w stanie zaplanować jaki czas poświęca na budowanie wizerunku, edukacje Pacjentów, zwiększenie zaangażowania, a w którym momencie warto wdrożyć kampanie reklamowe, żeby nie przepalić budżetu a odnotować realny zysk z reklamy płatnej.


Marketing gabinetu stomatologicznego


Marketing bardzo często utożsamiany jest z towarami lub usługami codziennego użytku: produktami spożywczymi, akcesoriami RTV/AGD, telekomunikacją czy platformami VOD. Równie popularne jest promowanie wydarzeń artystycznych, sportowych lub naukowych. Coraz częściej jednak pojawia się marketing związany ze zdrowiem, a w szczególności z medycyną estetyczną i stomatologią. Nie zobaczymy jednak reklamy takich produktów i usług, jak papierosów, alkoholu czy gier losowych i zakładów wzajemnych. Powodem takiej sytuacji jest nie tylko popyt rynkowy, ale i ramy prawne zdefiniowane przez ustawę Prawo reklamy i towarzyszące jej akty prawne. Marketing medyczny, a więc też i gabinetów dentystycznych nie jest dozwolony – nie można wykonywać chwytliwych haseł, promocyjnych banerów czy spotów reklamowych. Naruszenie obowiązującego prawa skutkować może dotkliwymi sankcjami – zarówno finansowymi, jak i niematerialnymi. W styczniu dodatkowo ulega zaostrzeniu MDR w reklamie, dlatego rolą marketingowca jest znajomość przepisów prawnych w tym zakresie.


Marketing medyczny niezgodny z prawem


Wobec powyższych informacji należy sobie zadać pytanie: w jaki sposób prowadzić marketing gabinetu stomatologicznego, by było to działanie skuteczne, ale i legalne. Lekarz działający indywidualnie może poinformować na swojej stronie o następujących kwestiach:

· Imię, nazwisko oraz tytuł zawodowy i stopień naukowy;

· Specjalizacje i szczególne uprawnienia danego lekarza;

· Dane kontaktowe oraz miejsce przyjmowania pacjentów;

· Grafik dostępności wybranych usług;

· Cennik usług wraz ze wskazaniem dostępnych sposobów płatności;

Lekarz nie może więc zachwalać swoich usług, twierdząc, że z nim leczenie kanałowe przebiegnie całkowicie bezboleśnie. Nie może też użyczać swojego wizerunku w celach komercyjnych, np. jako specjalista polecający daną pastę do zębów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać media społecznościowe w kontakcie z grupą docelową. Można także podkreślić wieloletnie doświadczenie, np. „dr Anna Kowalska, specjalistka endodoncji z blisko 25-letnim stażem zawodowym”. Tym sposobem możliwe jest zbudowanie zaufania u pacjenta, co skłoni go do wyboru właśnie tego lekarza. Podobnie w kwestii płatności – niektóre zabiegi uchodzą za kosztowne, dlatego warto przy nich dodać adnotację „możliwa płatność ratalna” – pacjent ma wówczas możliwość złapać finansowy oddech i rozbić płatność na kilka części.


Podsumowanie – jak reklamować gabinet stomatologiczny?


Cała sztuka marketingu gabinetu stomatologicznego polega na tym, by w legalny sposób budować zaufanie poprzez kompetencje i doświadczenie lekarzy. Duże znaczenie będzie miała również estetyka strony internetowej oraz intuicyjność systemu rezerwacyjnego. Od stycznia nie będzie można promować swoich usług poprzez nakłanianie do skorzystania z usług medycznych czy przekonywać o swojej skuteczności – po prostu w przesłaniu nie może być jakichkolwiek cech reklamowych. Jak się jednak okazuje, najlepszą reklamą nie zawsze jest przemyślany tekst czy ładna witryna, a rekomendacje, czyli doskonale znana „poczta pantoflowa”. Warto więc dołożyć starań, by w ślad za starannie prowadzonymi mediami społecznościowymi pilnować wysokiej jakości usług. Dobrym rozwiązaniem w przypadku MDR i reklamy gabinetu stomatologicznego, okazuje się połączenie działań marketingowych z PRowymi, które pomogą wyróżnić Ci się na rynku, robiąc coś niekonwencjonalnego, a przy tym budując wizerunek eksperta w swojej branży. Współczesny konsument (Pacjent), jest osobą świadomą. Zanim zdecyduje się na zabieg, chce wiedzieć na jego temat jak najwięcej, ale również mieć świadomość, że trafi w dobre ręce.61 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page